KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17102111

nr 1710 2111

Anna Boberg

(1864-1935), Sverige

Oljemålning, Motiv från Lofoten, ej signerad, Intyg á tergo av Ferdinand Boberg. Olja på pannå, 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 32x24 cm

Anna Boberg, född 1864 i Stockholm, död 1935, svensk målare, formgivare och författare.

Utrop:

3.000 kr

Såld:

4.600 kr

måndag 16 juni 2025
kl 18:11:24

  • Tema
  • 16 jun

Kvinnliga Konstnärer

Läs mer om Kvinnliga Konstnärer

Anna Boberg

Läs mer om Anna Boberg